ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم اولین ژئوپارک در منطقه ی خاورمیانه می باشد که در سال ۲۰۰۶ به عضویت شبکه بین المللی ژئوپارک های تحت حمایت یونسکو درآمده است. این ژئوپارک در مساحتی تقریبا برابر با ۳۰ هزار هکتار واقع شده است و سایت هایی مثل جنگل های حرا و دره ستارگان و غیره را در بر می گیرد.

قشم به دلیل قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی خاص انواع جاذبه های طبیعی را به خود دیده و از کوه های شگفت انگیز تا سواحل زیبا را به همراه داشته است. علاوه بر این، این ناحیه از غنای فرهنگی گسترده ای نیز برخوردار بوده است و ظرفیت های طبیعی، فرهنگی و زمین شناختی گوناگونی دارد.در این مقاله، با یکی دیگر از تفریحات قشم آشنا می شویم.

ژئوپارک چیست؟

ژئوپارک ها مناطقی به شمار می روند که برای هم زیستی پایدار انسان و طبیعت شناخته شده اند. سازمان جهانی یونسکو توسعه ی پایدار را برای این مناطق ترویج می کند و در حال حاضر در بیش از ۳۰ کشور جهان افزون بر ۱۰۰ منطقه ی ژئوپارک موجود می باشد.

ژئو پارک جزیره قشم

ژئوپارک قشم شامل چه جاذبه هایی است؟

ژئوپارک قشم از ۲۵ سایت مختلف تشکیل شده است. این ۲۵ ژئوسایت شامل این موارد می شود:

دره تندیس ها، دره ستارگان، دره شور، دره قاضی، جنگل های حرا، بام قشم، ساحل لاک پشت ها، پهنه های گلی، تنگه اولی، تنگه چاه کوه، ببصیرا، چاکویر، ژئو لینک، صخره ی خرچنگ ها، جزایر ناز، باسعیدو، خلیج دیرستان، غار خربس، ساحل کرق، تالاب پرندگان دو کوهک، غار نمکدان، روستای لافت، کریان، کور کوراکوه، و موزه ژئوپارک.

فرش خاکی هرمز
اینم بخون

هر یک از این سایت ها ویژگی های خاص و منحصر به فردی دارند و یک منطقه ی گردشگری به واقع جالب به شمار می روند. در برخی از این نواحی، شاهد پدیده های نادر زمین شناسی هستیم که در اثر فرسایش لایه های رسوبی به شکل های جالب توجهی دیده می شوند. علاوه بر این، پوشش گیاهی و جانوری گوناگونی نیز در منطقه ی ژئوسایت قشم موجود می باشد که سبب غنی تر شدن ارزش های بومی این ناحیه شده است.

به طور کلی، بخش غربی جزیره ی قشم دارای ارزشمند ترین زیستگاه های این منطقه می باشد و جاذبه هایی مثل کوه نمکدان، دره های شگفت آور و چشمه های گوگردی در این بخش مشاهده می شود.

در بخش جنوبی نیز ساحل کرق و پدیده هایی مثل ژئو لینک را شاهد هستیم که مجموعه ای از تاقدیس ها و ناقدیس ها و عوارض زمین شناختی را تشکیل داده اند.

در ساحل شمالی نیز جاذبه هایی مثل تالاب پرندگان دو کوهک وجود دارد که در آن انواع پرندگان مهاجر و گونه های آبزی و کنار آبزی زندگی می کنند.

 قرار گرفتن ژئو پارک قشم در فهرست یونسکو باعث گسترش گردشگری و توسعه این مناطق در سطح بین المللی خواهد شد و رونق اقتصادی و فرهنگی را برای این سایت ها به ارمغان خواهد آورد.

ژئوپارک قشم در سال ۱۳۹۱ به دلیل برخی مسائل از فهرست یونسکو خارج شد، اما دوباره و با برطرف شدن مشکلات توانست کارت سبز یونسکو را دریافت کند و به شبکه ژئوپارک های یونسکو بازگردد.

مرکز خریدهای قشم
اینم بخون

اگر به جزیره قشم سفر می کنید، مجموعه ژئو پارک قشم از دیدنی ترین مناطق جزیره است که بازدید از جاذبه های آن مطمئنا به یادماندنی و حیرت انگیز خواهد بود.