نوروز در کشورهای مختلف

نوروز در کشورهای مختلف

آغاز بهار در ایران مصادف است با سال نو و جشن باستانی نوروز. عید هزاران ساله‌ی نوروز را، به گواه شور و شوق مردم، می‌توان بزرگ‌ترین جشن ملی ایران دانست، با این حال، این مراسم تنها در کشور ما برگزار نمی شود، و در بخش های دیگر دنیا هم، از آسیای میانه تا شمال آفریقا و اروپا، با آداب و رسوم خاصی گرامی داشته می شود. در این مطلب از بخش جهانگردی جاولت ، به سایر کشورهای دنیا می رویم و جشن نوروز در کشورهای مختلف را بررسی می کنیم.

جشن نوروز در چه کشورهایی برپا می شود؟

نوروز فرخنده به غیر از ایران در دوازده کشور دیگر، یعنی در هند، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه، آذربایجان، آلبانی و مقدونیه به طور رسمی جشن گرفته می شود. افزون بر این، شروع فصل بهار در کشورهای دیگر نظیر عراق، سوریه، صربستان، مصر، تانزانیا، لبنان، چین، روسیه، ژاپن و … نیز با جشن هایی همراه است.

تاجیکستان

یکی از زیباترین رسوم نوروز در کشورهای مختلف در کشور تاجیکستان برگزار می شود. نوروز در تاجیکستان یک عید بزرگ ملی است که تقریبا با آدابی مشابه با ایران برگزار می شود. در تاجیکستان هم جشن نوروز به عنوان زمان نو شدن در نظر گرفته می شود و به ویژه بدخشانیان تاجیک برای این ایام خانه تکانی عیدانه را انجام می دهند.

البته در تاجیکستان برای جشن گرفتن عید نوروز مراسم هایی نظیر بلبل خوانی و گل گردانی نیز اجرا می شود. در مراسم بلبل‌خوانی آوازهایی با مضمون بهار و نو شدن سروده می شود و در مراسم گل گردانی نیز مردم به همدیگر گل های زیبا هدیه می دهند تا سال جدید را با شادی و دوستی آغاز کنند.

اقامت های گردشگری و بوم گردی چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟
اینم بخون
نوروز در افغانستان

افغانستان

در کشور همسایه افغانستان، به ویژه در بلخ و مزار شریف، نوروز باشکوه جشن گرفته می شود. افغانی ها نیز سفره هفت سین پهن می کنند و برای عید سمنو می پزند و پشت بام های خود را با لاله وحشی و گل سرخ مزین می نمایند. همچنین، جُنگ ها و مسابقه هایی نظیر بزکشی، شترسواری، قوچ جنگی و … نیز در این ایام ممکن است برپا شود.

نوروز در ازبکستان

ازبکستان

در ازبکستان نوروز جزء تعطیلات رسمی است و آنها هم فرارسیدن بهار را جشن می گیرند. هرچند در این کشور رسم نیست که به مانند ایران سفره هفت سین چیده شود، اما در این هنگام از سال، سمنو و سبزه بر سفره ازبک ها مشاهده می شود. نوروز ازبکستان  با فستیوال های خیابانی و رقص و آواز همراه است.

ترکمنستان

ترکمن ها نیز نوروز را با پایکوبی و آواز و رقص و نمایش جشن می گیرند. از جمله مسابقه هایی که در این ایام در ترکمنستان برگزار می شود، رقابت های اسب دوانی است که با استقبال خوب جوانان رو به رو می شود.

پاکستان

نوروز را در پاکستان «عالم افروز» نامیده اند که به معنای روز تازه رسیده ای است که با خود روشنایی را به جهان می آورد. برای پاکستانی ها، نوروز زمانی است که خانه تکانی کنند، لباس های پاکیزه و نوشان را به تن نمایند و به بازدید اقوام و آشنایان بروند. سفره پاکستانی ها در این ایام رنگین است و شیرینی های مخصوصی نظیر گلاب حامن، شکرپاره، لدو، کیک برفی و … بر روی آن دیده می شود.

مسافرت به اروپا از کی شروع می شود؟
اینم بخون
نوروز در هندوستان

هندوستان

به هنگام آغاز بهار، هندی ها جشن هولی را برگزار می کنند که در واقع بسیار شبیه به جشن نوروز می باشد. این جشن که با کامل شدن قرص ماه در پایان فصل سرما شروع می شود، معمولا از اواخر اسفند تا اوایل فروردین ادامه می یابد و با آتش روشن کردن و گرداندن تمثال هولیکا در شهر همراه است. علاوه بر این، جشن های بهاره مثل جشن رنگ ها نیز در همین ایام به راه می افتد.