معابد زیبای دنیا

معابد زیبای دنیا

معابد باستانی از مکان هایی هستند که اوج هنر معماری در طراحی آنها به کار رفته است و بسیار چشمگیر و قابل توجه می‌باشند. این معابد به ویژه در قاره آسیا یافت می شوند و دهه ها و قرن ها به عنوان محلی برای نیایش و مدیتیشن مورد استفاده بوده اند. در این مطلب از بخش جهانگردی جاولت، با برخی از معابد زیبای دنیا آشنا می شویم.

معبد پاروتاکشانگ

معبد پاروتاکشانگ (Paro Taktsang)

در لیست معابد زیبای دنیا ، معبد پاروتاکشانگ که به لانه ببر معروف است مکانی مقدس برای بوداییان هیمالیا محسوب می شود. این معبد در ارتفاع تقریبی ۳ هزار متری از سطح زمین و بر دامنه صخره ای بلند قرار گرفته است و از چشم اندازی خیره کننده برخوردار می باشد. معبد پاروتاکشانگ در کنار غاری احداث شده است که گفته می شود گورو پادماساموا به مدت سه سال و سه ماه و سه هفته و سه روز و سه ساعت در آن مراقبه کرده است.

معبد بوروبودور

معبد بوروبودور (Borobudur)

معبد بوروبودور در اندونزی به عنوان بزرگ ترین بنای بودایی در جهان شناخته می شود و از سایر معابد بودایی آسیا متفاوت می باشد. این معبد از نه سکو تشکیل شده است که شش سکوی زیرین مربعی و سه سکوی فوقانی دایره ای شکل است. معبد بوربودور به شکل ماندلایی عظیم الجثه طراحی شده است و کیهان شناسی بودیستی را نشان می دهد.

معبد ملکوت

معبد ملکوت (Temple of Heaven)

معبد ملکوت در جنوب شهر پکن و بیرون از شهر ممنوعه واقع شده است و از مهم ترین اماکن تاریخی و فرهنگی چین به شمار می رود. تالار عبادت این معبد برای برگزاری مراسم نیایشِ برداشتِ محصول به کار می رفته است و هر ستونِ رنگی آن نمادی از چهار فصل است. معبد ملکوت یکی از شاهکارهای معماری و طراحی در آسیا محسوب می شود.

اسلک لاین چیست؟
اینم بخون
معبد وات رونگ خون

معبد وات رونگ خون (Wat Rong Khun)

معبد وات رونگ خون یا معبد سفید در شهر بانکوک پایتخت تایلند قرار گرفته و از سال ۱۹۹۷ درهای آن به روی بازدیدکنندگان باز شده است. رنگ سفید در نزد بوداییان ارزش و احترام خاصی دارد و به همین خاطر هم این معبد با نمایی سفید و شیشه ای طراحی شده است تا نشانگر پاکی و عقلانیت باشد.

از قسمت های مختلف معبد وات رونگ خون می توان به خانه طلایی، گودال جهنم و دروازه بهشت اشاره کرد.

معبد رانگناتاسوامی

معبد رانگناتاسوامی (Ranganathaswamy Temple)

این معبد که در محدوده ماندیا در هند قرار گرفته است به نیایش خدای هندو، رانگاناتا، اختصاص دارد. در نمای بیرونی این معبد کنده‌کاری های زیبا و بدیعی به چشم می خورد.

معبد میناکشی

معبد میناکشی (Meenakshi Temple)

این معبد رنگارنگ از معابد تاریخی هندو است که در ایالت تامیل نادو قرار گرفته است و معماری هوش‌ربای آن بسیار خیره‌کننده و جذاب می باشد. معبد میناکشی از ۱۴ برج تشکیل شده است که بلندترین برج آن ۵۱ متر ارتفاع دارد. داخل معبد نیز با مجسمه هایی از خدایان هندو تزئین شده است.

معبد شویدگان پاگودا

معبد شویدگان پاگودا (Shwedagon Pagoda)

معبد شویدگان پاگودا مکانی مقدس و از مهم ترین جاذبه های دیدنی در آسیا است که در یانگونِ میانمار قرار دارد. این معبد که با طلا آبکاری شده است نزدیک به ۱۰۰ متر ارتفاع دارد. همچنین، با داشتن ۲۵۰۰ سال قدمت، معبد شویدگان به عنوان قدیمی ترین معبد پاگودا در میانمار به شمار می رود.

معبد هفاستوس

معبد هفاستوس (Temple of Hephaestus)

این معبد یونانی که به نام هفاستوس، خدایگان آهن‌کاری و پیشه وری، ساخته شده است از حدود دو هزار و پانصد سال پیش تا به حال پابرجا باقی مانده است.

تاریخچه کریسمس
اینم بخون