قلعه رودخان تهران

قلعه رودخان تهران

قلعه رودخان دژی مستحکم و تسخیرناپذیر است که در ارتفاعات جنگلی حیدرآلات واقع شده است. قلعه رودخان را به نام‌های دیگری نظیر قلعه هزارپله، قلعه سگسال، قلعه حسامی و قلعه رودخون نیز می شناسند. در مجموع ۶۵ برج و بارو در قلعه حسامی دیده می شود و به عقیده برخی کارشناسان زمان احداث این قلعه به دوران ساسانی و مقارن با حمله اعراب به ایران بر می گردد. البته این قلعه در همان دوران دچار تخریب هایی شده است که دوباره در قرن پنج و شش و در هنگام حکومت سلجوقی بازسازی می‌شود. نکته جالب درباره ی قلعه هزارپله این است که در طول تاریخ هیچ دشمنی نتوانسته است آن را فتح کند.اگر شما علاقه مند به مکانی برای تفریحات تهران هستید، قلعه رودخان تهران را از دست ندهید.

قلعه رودخان

قلعه رودخان کجاست؟

قلعه رودخان در جنوب غربی و فاصله ۲۵ کیلومتری شهر فومن در استان گیلان قرار گرفته است و به روستای رودخان نزدیک می‌باشد.

مساحت قلعه رودخان ۲،۶ هکتار و طول دیوار آن ۱۵۰۰ متر است که بزرگ ترین قلعه آجری در ایران به شمار می رود. آنچه این قلعه را متمایز می کند محل قرار گرفتن آن است که برخلاف سایر قلعه های ایران در ارتفاعات ۷۰۰ متری از سطح دریا و در میان جنگل های هیرکانی است.

فاصله قلعه رودخان تا تهران

قلعه رودخان در فاصله ۳۶۲ کیلومتری تهران قرار گرفته است و تقریبا ۴ ساعت و نیم با این شهر فاصله دارد.

دلیل نام‌گذاری

قلعه رودخان در کنار رودخانه ای به همین نام قرار دارد و در زبان تالشی به قلعه روخون نیز معروف است که به دلیل مجاورت دژ با رودخانه است.

نام قدیم خیابان های مهم تهران
اینم بخون

قسمت‌های مختلف قلعه حسامی

قلعه رودخان شامل دو بخش ارگ و قورخانه است که ارگ در ناحیه غربی با پوشش آجری و در دو طبقه ساخته شده و محل زندگی حاکم و حرمسرای او بوده است. در ناحیه شرقی نیز دو طبقه قورخانه و قراول خانه دیده می شود که برای فعالیت های نظامی و زندگی سربازان مورد استفاده بوده است.

در اطراف قلعه ۴۰ برج دیده بانی به شکل اتاقک هایی هشت ضلعی با طاق های گنبدی وجود دارد که به صورت شیب دار طراحی شده اند تا به اطراف مسلط باشند. از این برج ها برای تیراندازی و ریختن مواد مذاب استفاده می شده است. همچنین، در گودترین قسمت قلعه نیز چشمه ای وجود دارد.

آشنایی با قلعه رودخان تهران

قلعه رودخان چند پله دارد؟

بنابر کاوش‌های باستان‌شناسی قلعه رودخان ۹۳۵ پله دارد و بی‌دلیل نیست که به آن قلعه هزارپله گفته می شود. البته با توجه به پله های جدیدی که برای دسترسی گردشگران ساخته شده است تعداد پله های قلعه رودخان به ۱۶۰۰ پله نیز می‌رسد.

بنابراین، اگر می‌خواهید به قلعه رودخان بروید بهتر است با آمادگی کامل رهسپار این دژ شوید. پله های قلعه رودخان بسیار زیاد می‌باشد و مسیری شیب‌دار دارد. از جمله تجهیزاتی که برای فتح قلعه رودخان بدان نیاز خواهید داشت یک کفش مناسب و عصای راه پیمایی است.

مدت زمانی که طول می‌کشد تا مسیر پارکینگ تا قلعه را پیاده روی کنید تقریبا یک ساعت و نیم خواهد بود.

چطور از تهران به قلعه هزارپله برویم؟

برای رفتن به قلعه رودخان می توانید از جاده تهران به قزوین و رشت و سپس فومن بروید و در دوراهی ماسوله و قلعه رودخان مسیر سمت چپ را انتخاب کنید تا با عبور از روستاهای گشت، کردمحله، گوراب، سیاه کش و سیدآباد به روستای قلعه رودخان برسید. از این روستا با جاده ای به طول ۲۰ کیلومتر به پارکینگ قلعه سگسال و ابتدای مسیر هزارپله خواهید رسید.

موزه های متفاوت تهران
اینم بخون

در مسیر روستاهای منتهی به قلعه رودخان شما مزارع زیبای چای را در کنار جاده مشاهده خواهید کرد. همچنین، در ابتدای مسیر هزارپله نیز بازار و مغازه هایی برای خرید خوراک و سوغاتی وجود دارد.