فرش خاکی هرمز

فرش خاکی هرمز

جزیره هرمز دیدنی ها و جاذبه های فراوانی دارد و رنگین کمانی از رنگ را پیش چشم می گذارد. این جزیره، به مانند کیش و قشم، سرشار از مناطق تفریحی و گردشگری است، و سواحل نیلگون و خاک سرخش، بسیار چشم نواز و دوست داشتنی است.یکی از جاذبه های هرمز که چندین سال است در مناسبت هایی برپا می شود، فرش خاکی هرمز است که به همت اهالی محلی اجرا می شود. این فرش وسیع با شن و خاک رنگی توسط هنرمندان این خطه بر روی ساحل جزیره پهن می شود و با استقبال مردم و بازدیدکنندگان مواجه بوده است.

فرش خاکی جزیره هرمز

هرمز جزیره ی خاک های رنگی

خاک رنگی از دیدنی های جزیره هرمز است، و به طور مثال، در دره ی رنگین کمان این جزیره نیز می توان لایه های رسوبی را به رنگ های مختلف سرمه ای، سفید، قرمز، نارنجی، زرد و … مشاهده نمود و حظ بصری برد. یا ساحل و کوه سرخ هرمز که در بخش جنوبی جزیره واقع شده و به خاطر خاک قرمز رنگش شهرت دارد که به آن «گلک» می گویند و حتی به صورت خوراکی نیز کاربرد دارد و همچون نمک در غذاهای محلی استفاده می شود. در واقع، در جزیره هرمز بیش از صد طیف رنگی طبیعی وجود دارد که در اثر وجود مواد معدنی در خاک پدید آمده اند و انواع طیف های رنگی گرم و سرد را شامل می شوند.

از اقدام های جالبی که در جزیره هرمز انجام گرفته است استفاده از این خاک های رنگی به عنوان ماده ی نقاشی است. آن هم نه نقاشی بر روی تابلو، بلکه نقاشی بر ساحل و در ابعادی وسیع، همچون فرشی از خاک که بر پهنه ی ساحل گسترانده شده باشد.فرشی که به فرش خاکی هرمز معروف است.

ژئوپارک قشم
اینم بخون
فرش خاکی

فرشی از رنگ بر ساحل هرمز

خاک های رنگی در زیر پرتویِ طلایی خورشید در ساحل چنان زیبا می شوند که هر چشمی را به خود خیره می کنند. از این رو، طراحان هنرمند هرمزی در مناسبت های خاص، مثل جشن نوروز، دور هم جمع می شوند و فرشی خوش نقش و نگار از خاک را بر ساحل پهن می کنند. در حقیقت، هر بار که این فرش پهن می شود گویی ضیافتی برپا شده است و جشنواره ای از رنگ و نور در ساحل پدید آمده است. سپس، با گذشت زمان، این فرشِ خاکی در اثر بارش باران و شرایط محیطی رفته رفته کم رنگ شده و از بین می رود تا فرصتی دیگر که دوباره به همت طراحان با نقشی تازه بازگردد.

این فرش نماینده ی فرهنگ و سنت و حکایت های این سرزمین است و در آن از اسطوره های خطه‌ ی هرمزگان و اشعار خیام الگوبرداری می شود. افزون بر این، از نقوش پوشاک زنانه و نمادهایی مثل لاک پشت پوزه عقابی، قلعه پرتغالی ها و سازهای موسیقی بومی نیز در طراحی این فرش استفاده می شود.

فرش هرمز در مناسبت های مختلف و با طرح های گوناگون پهن می شود و هر بار سعی می شود طراحی منحصر به فرد و جذابی داشته باشد.

با وجود این، انتقادهایی نیز در رابطه با استفاده بیش از حد و امکانِ نابودیِ طیف های خاکی کم یاب مطرح بوده است و لزوم بهره برداریِ عاقلانه از منابع خاکیِ رنگی را برجسته‌تر کرده است.