غار نمک قشم

غار نمک قشم

قشم جزیره ای با جاذبه های عجیب و تماشایی است که از بهترین نقاط برای گردشگری در فصل های سرد سال است. اگر برای تفریحات قشم می کنید، بازدید از غار نمک را از دست ندهید. غار نمک قشم یکی از دو غار نمکی طولانی در جهان محسوب می‌شود که از بخش های زیبای ژئوپارک قشم (جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید) است.

درباره غار نمکدان قشم بیشتر بدانیم

غار نمکدان با طولی در حدود ۶۶۰۰ متر در بخش جنوب غربی جزیره و در یک کوه نمکی واقع شده است. این گنبد نمکی، چیزی قریب به ۲۳۷ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و به واسطه ی آب و هوای گرم و خشک جزیره، موجب پدیدار شدن غارهای نمکی در این ناحیه شده است.

غار نمک قشم در سطح جهانی از پدیده هایِ زمین شناسیِ فوق العاده دیدنی است و یک میراث ملی به شمار می رود.

درون این غار با لایه های رسوبی پوشیده است و کف پوشی از کریستال آن را در بر گرفته است. در سقف غار نیز بلورها و قندیل های نمکی نمایان بوده و مناظری بدیع را پدید آورده است.

براساس تحقیقات انجام شده توسط تیم دانشگاه شیراز، قدمت نمک های این غار به دوران کانبرین و نزدیک به ۵۷۰ میلیون سال پیش باز می گردد.

نمکی که از این غار به دست می آید، از بهترین نمک های خوراکی است که در آن عناصری مثل منیزیم موجود می باشد. از این نمک به عنوان نمک طبی نیز یاد می شود که پس از استخراج، به صورت کپسول هم قابل استفاده است. حتی تنفس کردن در محیط غار نمکدان هم می تواند اثرات شفابخشی داشته باشد و مشکلات تنفسی را برطرف نماید.

سد گوران قشم
اینم بخون

این غار دارای چندین تالار می باشد که در فاصله ی ۶۷۰ متریِ ورودیِ غار، اولین تالار مشاهده می شود. در تالار سوم نیز، دریاچه ای از آب نمک ایجاد شده که از یک چشمه ی زیرزمینی دائمی سرمنشأ گرفته است.

دهانه ی ورودی غار با نور بیرون روشن است و مناظر آن به خوبی قابل رویت می باشد، ولی برای دیدنِ بخش های عمیق تر، به چراغ قوه های پرنور نیاز خواهید داشت.

برای بازدید از ژئوسایت نمکدان، می توانید در یک تور نیم ساعته بخش های ابتدایی غار را با کم ترین تجهیزات بگردید و اشکال و منظره های جالبی که به واسطه ی بلورهای نمکی ایجاد شده است را تماشا کنید. اگر اهل غارنوردی هم باشید، با تجهیزات و به کمک راهنما می توانید به بخش های عمیق تر بروید و به پدیده های بکرتری برسید.

بازدید از غار نمک قشم برای عموم رایگان می باشد.

ماجرای غار سه مرد برهنه

غار نمکی قشم به نام غار سه مرد برهنه نیز معروف گشته که ماجرایی جالب دلیل این نام گذاری است. غار نمکدان ابتدا در سال ۱۹۹۸ توسط زمین شناسان جمهوری چک و با همکاری دانشگاه شیراز کشف شد.

سه متخصص چک که برای نقشه برداری وارد این غار شده بودند، در اعماق غلیظ آن، به جایی می رسند که جز با شنا کردن نمی توانند به مسیر خود ادامه دهند. آنها می دانستند که این غار نمکی است و اگر با لباس به آب بزنند، رسوبات نمک در لباس هایشان نفوذ می کند و در نتیجه سنگین و سخت می شوند و دیگر امکان راه رفتن نخواهند داشت. بنابراین، هر سه لباسهایشان را از تن در می آورند و برهنه این غار را نقشه برداری می کنند. به همین دلیل، غار نمکدان قشم به نام غار ۳N یا غار سه برهنه مشهور شده است.

مرکز خریدهای قشم
اینم بخون