سواحل شیشه ای دنیا

سواحل شیشه ای دنیا

قدم زدن در ساحل تجربه ای بی همتاست که طی آن ممکن است بارها با صدف ها و تکه های جالب شن و ماسه و غیره رو به رو شوید. اما در دنیا سواحلی نیز وجود دارند که بستر آنها به جای ماسه با تکه های رنگارنگ شیشه پوشیده شده است. این سواحل از باقیمانده بطری های دور انداخته شده و صیقل یافتن آنها با آب دریا به این شکل درآمده اند و چشم اندازهای شگفت انگیزی را پدید آورده اند. در واقع، در این سواحل، طبیعت باقیمانده‌ی زباله های انسانی را به گوهرهایی از جنس شیشه بدل کرده است. از جمله این سواحل شیشه ای را در آمریکا، روسیه و ژاپن می توان مشاهده کرد. در ادامه این مطلب از بخش جهانگردی جاولت، به چند نمونه از سواحل شیشه ای دنیا اشاره خواهیم کرد.

ساحل شیشه ای کالیفرنیا

ساحل شیشه ای کالیفرنیا

معروف ترین ساحل شیشه ای دنیا در فورت براگ کالیفرنیا واقع شده و از شیشه های قدیمی صیقل یافته ایجاد شده است. در تمام سطح این ساحل به جای شن و ماسه قطعات شیشه ای مشاهده می شود. شیشه های ساحل کالیفرنیا باقیمانده بطری های قدیمی، شیشه های پنجره، ظروف زینتی و خمره ای و غیره هستند که طی سالیان با امواج به ساحل آمده اند.

هرچند دست زدن به این شیشه های رنگی توصیه نمی شود اما بسیاری از افراد آن ها را جمع آوری می کنند و برای تزئین و دکور مورد استفاده قرار می دهند. شیشه های رنگی ساحل کالیفرنیا را به اشک های پریان دریایی تشبیه کرده اند.

چرا برج پیزا کج است؟
اینم بخون

ساحل شیشه ای Steklyashka روسیه

این ساحل نیز با انواع شیشه های رنگی ایجاد شده است اما تیکه های آن از ساحل کالیفرنیا درشت تر هستند. ساحل Steklyashka در فاصله ۳۰ دقیقه ای از شهر ولادی وستوک در جنوب شرق روسیه قرار گرفته است و در گذشته محل ریختن باقیمانده های یک کارخانه سرامیک سازی قدیمی بوده است که با سپری شدن زمان، حاشیه های تیز تکه های شیشه نرم شده و به ریگ های زیبای امروز تبدیل شده اند.

ساحل سیهام (Seaham) انگستان

کرانه شمالی سیهام انگستان نیز که سابق بر این محل یک کارخانه شیشه سازی بوده است حالا به محلی با ریگ های شیشه‌ای فراوان و رنگارنگ تبدیل شده است. در این ساحل می توانید تکه های قرمز رنگ و سبز رنگِ شیشه‌ را مشاهده کنید و از راز شکل گرفتن آنها در فکر فرو روید.

ساحل صویره مراکش

در قسمت های صخره‌ای و بعضاً دورافتاده‌ی بندرگاه صویره مراکش، انواع قطعات شیشه و پرسلین صیقل یافته را می توان پیدا کرد. اما این کرانه خارسنگ های تیزی دارد و بهتر است با کفش مناسب به صید گوهرهای شیشه ای بروید.

ساحل شیشه ای جزیره ایرلند برمودا

ساحل شیشه ای جزیره ایرلند برمودا

در سواحل جزیره ایرلند در منطقه ی برمودا نیز قطعات متنوع شیشه ای یافت می شود که به گفته بومی ها به خاطر کارخانه شیشه سازی قدیمی در نزدیکی این ناحیه است.

ساحل شیشه ای بی نام در ژاپن

در شهر اومورا ژاپن نیز ساحلی از شیشه های رنگی شکل گرفته است. این شیشه های کوچک موادی بازیافتی هستند که مقامات محلی برای حل مشکل رشد و تجزیه جلبک ها در آنجا گرد آورده اند. ساحل اومورا قرار است به یکی از جاذبه های گردشگری ژاپن تبدیل شود.

محله های رنگی دنیا
اینم بخون