سد گوران قشم

سد گوران قشم

سدها به دلیل نقش اساسی خود در تأمین آب آشامیدنی در طول تاریخ همیشه نقش پررنگی داشته اند. در قشم نیز، سد گوران در فاصله ۷۸ کیلومتری و در انتهای غربی جنگل های حرا واقع شده است و در اسفند سال ۱۳۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این سد از اهمیت تاریخی برخوردار است و یکی از اماکن دیدنی برای تفریحات قشم است. سد گوران قشم از آخرین بازمانده های نسل لنج سازی چوبی است و هنوز هم از این نوع شناورهای غول پیکر در این روستا دیده می شود.

سد گوران

سد و روستای گوران قشم

آب شیرین در جزیره قشم از ارزشی حیاتی برخوردار است و استفاده ی بهینه از ذخایر آن همواره مورد توجه بوده است. ساختن سد، آب انبار، قنات و حوضچه از ترفندهایی است که می توان برای کمبود آب استفاده کرد و این مایع گران بها را ذخیره نمود. سد گوران نیز برای پاسخ به همین نیاز ساخته شده است و روستایی نیز به همین نام در کنار سد مشاهده می شود که از توابع بخش شهاب شهرستان قشم در استان هرمزگان است.

برخی مورخان عقیده دارند گوران از نام گبران گرفته شده و این منطقه در گذشته احتمالا محل زندگی و سکونت زرتشتیان بوده است.

سد گوران در دوران پهلوی احداث شده است، ولی براساس یافته های باستان شناسی، این سد ارزش تاریخی هم دارد و اولین پی‌ریزی هایِ آن به دوره هخامنشی و بخشِ تاج سد به دوران حکومت ساسانیان باز می گردد.

لنج سازی چوبی در روستای گوران

اهالی گوران از دیرباز به ساخت لنج های چوبی از چوب های ساج، چنار، کنار و … مشغول بوده اند و مرکز اولیه ساخت لنج در قشم، روستای گوران بوده است. در واقع، گوران مهد اصلی تولید لنج های سنتی ایران است که قایق های چوبی آن برای ماهیگیری و سفرهای دریایی بین جزیره ای و حتی سفر به مناطق دورتر مورد استفاده بوده است.

جاهای دیدنی قشم
اینم بخون

استادان لنج ساز این روستا بدون داشتن طرح و نقشه ی قبلی، اقدام به ساخت شناورهایی بزرگ براساس طرح های ذهنی خود می کردند.

سایر جاذبه های اطراف گوران

سد گوران از جاذبه های تاریخی و طبیعی قشم می باشد که بازدید از آن مسلما خالی از لطف نخواهد بود. علاوه بر این، در اطراف این سد نیز نواحی قابل توجهی قرار گرفته است. جنگل های حرا که در شرق سد گوران است، خود از جاذبه های بسیار جالب قشم است که درختانی دارد که در آب شور زندگی می کنند. همچنین، اگر در این ناحیه هستید، در ساحل جنوبی هم می توانید از کوه و غار نمکدان دیدن کنید.

قشم از جزایر بزرگ ایران است که جاذبه های متنوعی از سواحل طلایی رنگِ شن و ماسه ای تا غار و جنگل را برای گشت و گذار در پهنه ی خود دارد. سد تاریخی گوران نیز یکی از نواحی جالب این جزیره است که برای علاقه مندان به بوم گردی در جنوب کشور گزینه ای مناسب است.

چطور به روستا و سد گوران برویم؟

سد گوران در ساحل شمالی جزیره قشم، و در نزدیکی روستای گوران و جاده طبل به باسعیدو واقع شده است و از مسیرهای مختلف قابل دسترسی می باشد. برای رفتن به قشم و روستای گوران، می توانید به فرودگاه بین المللی قشم پرواز کنید و بعد از آنجا راهی گوران شوید. یا با قطارهای بندرعباس به این شهر بروید و بعد با اتوبوس های دریایی در کم تر از نیم ساعت  به جزیره قشم برسید.