زیباترین باغ های ایران

زیباترین باغ های ایران

از مهم ترین جاذبه های ایران که در سطح جهان شناخته شده هستند، باغ های زیبایی است که در شهرهای مختلف کشور دیده می شود. باغ های ایرانی که معمولا دارای عمارت می باشند از طراحی‌های جالبی برخوردار هستند و شماری از آنها در فهرست آثار جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده اند. وقتی به این باغ های زیبا قدم می گذارید، گویی از جهان پرهیاهوی بیرون دور شده اید و به قلمرویی آرام و دلپذیر پا گذاشته اید. در ادامه این مطلب از بخش ایرانگردی جاولت ، زیباترین باغ های ایران را خدمت شما معرفی خواهیم کرد.

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز

در شیراز باغ های فراوانی وجود دارد که هر کدام شان جذابیت های خاص خود را دارد. یکی از بهترین این باغ ها، باغ گیاه‌شناسی ارم است که از زیباترین باغ های ایران به شمار می رود و در خیابان ارم شیراز قرار گرفته است. در این باغ، علاوه بر پوشش گیاهی درختان سرو و کاج و افرا، تنوع بی نظیری از انواع و اقسام گیاهان و گل ها مشاهده می‌شود.

عمارت کنونی باغ ارم مربوط به دوره قاجار بوده و در سه طبقه ساخته شده است که در اطراف آن کاشیکاری‌هایی مزین به تصاویر ناصرالدین شاه، داستان های فردوسی و نظامی و … دیده می شود.

باغ ارم شیراز، در هنگام بهار، از عطر بهارنارنج سرشار است و محیطی بی اندازه دل انگیز دارد.

باغ چهلستون

باغ چهلستون

کاخ باغ چهلستون از اماکن دیدنی شهر اصفهان است که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. مساحت این باغ نزدیک به ۶۷ هزار متر مربع است و در زمان شاه عباس اول احداث شده است. باغ چهلستون در بافت شهری اصفهان قرار گرفته اما با دیوارهایی از محیط پیرامونی جدا شده است. عمارت کوشک این باغ تزئینات بسیار زیبایی دارد و از بخش های دیدنی آن می توان به تالار آینه و تالار ۱۸ ستون اشاره کرد. ایوان اصلی این عمارت بیست ستون دارد که بازتاب آنها در آب دیده می شود و به همین خاطر به باغ چهلستون معروف شده است.

معروف ترین تله کابین های ایران
اینم بخون
باغ فین کاشان

باغ فین کاشان

در کاشان پس از عبور از کوچه های کاهگلی به باغی با درختان بلند قامت خواهید رسید که یکی از آثار فهرست میراث جهانی یونسکو به شمار می رود. باغ فین به سیاق سایر باغ های ایرانی یک حیاط مرکزی دارد که در آن دو حوض آب روان می باشد. حوض جوش و حوض دوازده فواره دو حوض باغ فین کاشان هستند که کاشی‌کاری‌های فیروزه ای بسیار زیبایی دارند. همچنین، حمام فین نیز در محوطه‌ی همین باغ قرار دارد که محل قتل صدراعظم امیر کبیر محسوب می شود.

باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد یزد یکی دیگر از آثار ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو است. این باغ نزدیک به ۷۰ هزار مساحت دارد و در فضای سبز آن درختانی نظیر انار و انگور و … دیده می شود.

در وسط حیاط باغ دولت آباد، یک عمارت هشتی با شاه نشین و تالار وجود دارد. عمارت باغ دولت آباد، در میان سایر کوشک‌های باغ‌های ایرانی، از معماری متمایزی برخوردار است و یک بادگیر بلند خشتی به ارتفاع ۳۳ متر بر فراز آن خودنمایی می کند.

باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد شیراز

باغ موزه عفیف آباد یا باغ گلشن یکی از قدیمی ترین باغ های شیراز است که در دوره صفویه تأسیس شده است. این باغ در اواخر دوران قاجار به شخصی به نام عفیفه خانم می رسد که تغییرات زیادی در آن به وجود می آورد و نام باغ نیز از آن پس به باغ عفیف آباد تغییر می یابد. در حال حاضر باغ عفیف اباد شیراز شامل یک کاخ سلطنتی، موزه سلاح های قدیمی و یک باغ ایرانی است.

کهن ترین شهر ایران در خوزستان
اینم بخون