رسم و رسوم چهارشنبه سوری در شهرهای ایران

رسم و رسوم چهارشنبه سوری در شهرهای ایران

چهارشنبه سوری از جشن های باستانی ایران است که از غروب شب قبل از آخرین چهارشنبه سال آغاز می شود و تا پس از نیمه شب ادامه می یابد. در این مراسم، آتش به عنوان مظهری از فروغ ایزدی جایگاه محوری دارد و نحسی و ناپاکی را می زداید.چهارشنبه سوری از قدیم با برگزاری آدابی مانند از روی آتش پریدن، کوزه شکستن، قاشق زنی، بخت گشایی، شال اندازی و فال گوش نشینی همراه بوده است. در ادامه  این مطلب از بخش ایرانگردی جاولت، به رسم و رسوم چهارشنبه سوری در شهرهای ایران اشاره خواهیم کرد.

گیلان

در میان رسم و رسوم چهارشنبه سوری در شهرهای ایران ، در گیلان در شب چهار شنبه آخر سال پشته های آتش رو به قبله برپا می شود و افراد از روی آن می پرند. علاوه بر این، خاکستر این آتش های افروخته صبح چهارشنبه به پای درختان ریخته می شود تا موجب باروری شود.

دیگر رسم مردم گیلان در این روز اسپند دود کردن و ریختن اسپند بر روی آتش برای رفع چشم زخم است.

یزد

در یزد هم زرتشتیان و هم مسلمانان در مراسم چهارشنبه سوری شرکت دارند و از روی آتش می پرند. در این استان آیین‌‌هایی مانند کوزه شکستن و فال گوش ایستادن نیز در آخرین سه شنبه سال برگزار می شود.

تهران

در تهران قدیم مردم برای چهارشنبه سوری آب حوض خانه را خالی می کردند و لباس ها را می شستند و به هم گره می زدند تا موجب اتصال خانواده شود. افزون بر این، در میدان ارگ توپی به نام توپ مروارید وجود داشته است که دوشیزگان برای بخت‌گشایی به آن دخیل می بستند.

کهن ترین شهر ایران در خوزستان
اینم بخون

مازندران

مازندرانی ها شب چهارشنبه سوری هفت کپه آتش درست می کنند و از روی آن می پرند. علاوه بر این، برای این شب غذاهای گیاهی مثل سبزی پلو با ماهی، ترش آش یا آش گزنه طبخ می شود.

تبریز

مردم تبریز غروب چهارشنبه سوری را روی پشت بام ها یا جلوی خانه ها آتش روشن می کنند و به دور هم جمع می شوند و آجیل هفت مغز تناول می کنند.

لرستان

در لرستان نیز رسم بر این است که در ارتفاعات در جایی مناسب آتش برپا کنند و به دور آن به هلهله و شادی بپردازند.

خراسان

در خراسان به سنت سه نیکی سه کوپه‌ی آتش برپا می شده است و مردم از روی آن می پریدند و آواز «غم برو شادی بیا، محنت برو روزی بیا» می خواندند. همچنین، برای دفع بلا درون آتش اسپند و نمک ریخته می شود.

کردستان

مردم کردستان به ویژه در روستاها، دسته جمعی به بالاترین نقطه کوه می روند و در آنجا آتش برپا می کنند و در اطراف آن به رقص و پایکوبی مشغول می شوند.

همچنین، در پایان مراسم هر نفر تعدادی سنگ ریزه جمع می کند و در مسیر بازگشت بدون آنکه به پشت سر نگاه کند آنها را به عقب پرتاب می کند تا با این کار رنج و محنت را از خود دور نماید.

سیستان و بلوچستان

در سیستان و بلوچستان مردم در هنگام غروب بوته و برگ های خشک شده خرما را جمع کرده یا با پتو و نمدهای کهنه گلوله‌های آتشین درست می کنند و از روی آن می پرند و آوازهای محلی سر می دهند. از دیگر آداب این روز، پختن خوشه‌های گندم بر روی آتش و کوزه شکستن است.

جزیره هندورابی
اینم بخون