جزایر متروکه جهان

جزایر متروکه جهان

در فیلم ها و سریال ها و کتاب ها، حتما داستان هایی درباره ی جزایر متروک و دور افتاده به گوش تان خورده است. یا شاید خودتان هم رفتن به جزیره تنهایی جزء فهرست آرزوهایتان باشد؛ جزیره ای متروک، که پیرامون آن با آبی اقیانوس پوشیده است و هیچ کس هم در آن سکونت ندارد. قطعا چنین تجربه‌ ای هم می تواند ترسناک و هم هیجان انگیز باشد. بنابراین، در این مطلب از بخش جهانگردی جاولت ، می خواهیم تعدادی از جزایر متروکه جهان را با شما در میان بگذاریم.

جزیره مارها

جزیره مارها (Snake Island)

جزیره مارها در اقیانوس اطلس و در ساحل خارجی برزیل قرار دارد و شامل جنگل های بارانی و بخش های صخره ای می‌شود. این جزیره ترسناک از سری جزایر متروکه جهان، زیستگاه گونه ای مارِ زهرآگینِ در معرض خطر، یعنی افعیِ سر نیزه ای زرین، است. افعی سر نیزه ای، از کشنده ترین مارهای جهان است و در این جزیره از پرندگان تغذیه می کند.

تخمین زده می شود چیزی در حدود ۲ هزار تا ۴ هزار افعی در این جزیره باشد که تقریبا در هر متر مربع آن یک مار سمی وجود خواهد داشت. به دلیل این شرایط خاص، هیچ عجیب نیست که انسانی در این جزیره ی خطرناک سکونت ندارد.

جزیره هرم بال

جزیره هرم بال (Ball’s Pyramid)

هرم بال جزیره ای صخره ای به شکل هرم است که از انواع آتشفشان های سپری در استرالیا و اقیانوس آرام به شمار می رود. جزیره بال برخلاف اسم اش به هیچ عنوان گرد نیست و نام آن از سروانِ نیروی دریایی بریتانیا، هنری لیجبرد بال، گرفته شده است.

آشنایی با شهر بدروم
اینم بخون

این جزیره ۶.۴ میلیون سال پیش تشکیل شده است و ۵۶۲ متر ارتفاع دارد. سطح این جزیره پر شیب و صخره ای است و دسترسی به آن بسیار دشوار می باشد. در سال ۱۹۶۵، گروهی از کوه نوردان استرالیایی توانسته اند قله ی این کوه را فتح کنند.

جزایر ققنوس (Phoenix Islands)

مجمع الجزایر ققنوس در بخش مرکزی اقیانوس آرام و مسیر سواحل هاوایی و فیجی واقع شده است و شامل ۸ جزیره مختلف می شود. این جزایر، به جز چند خانواده ای که در جزیره کانتون زندگی می کنند، متروکه هستند و اکوسیستمی ناب و بکر محسوب می شوند.

جزیره آپات

جزیره آپات (Appat Island)

آپات جزیره ای متروکه در شمال غرب گرینلند است که افراد با قایق های اختصاصی می توانند به آنجا بروند و از طبیعت وحشی و پرندگان ساکن در صخره ها دیدن کنند.

جزایر مامانوکا (Mamanuca Islands)

مجمع الجزایر مامانوکا ۲۰ جزیره آتش فشانی است که در فیجی واقع شده است و با سواحل ماسه ای سفید از تفرجگاه های محبوب برای تعطیلات در منطقه ی فیجی به شمار می رود. به دلیل نبود منبع طبیعی آب، تعدادی از این جزایر غیر مسکونی هستند.

فصل ۳۵ ام شویِ «بازمانده» (Survivor)، برنامه‌ی تلویزیونی‌ای واقع‌نما، در لوکیشن همین جزیره فیلم برداری شده است.

جزیره سامسون (Samson Island)

مجمع الجزایر سیسیلی با بیش از ۱۴۰ جزیره غیرمسکونی و دورافتاده، از نواحی بکر جهان است. جزیره سامسون، بزرگ ترین جزیره ی متروکه در مجمع الجزایر سیسیلی است که ۳۸ هکتار مساحت دارد. این جزیره دارای دو تپه شمالی و جنوبی است که از طریق راه باریکه ای به هم متصل شده اند.

کدام کشورها بیشترین خسارت را در گردشگری دیده اند؟
اینم بخون

گونه هایی از گیاهان نادر وحشی، مثل ارکیده هرمی، در این جزیره می رویند و تجربه ی طبیعت گردی در آن، کاملا منحصر به فرد خواهد بود.

جزیره سامسون در فهرست میراث جهانی یونسکو، برای ارزش های طبیعی و فرهنگی اش، به ثبت رسیده است.