جاهای دیدنی قشم

جاهای دیدنی قشم

در جنوبی ترین بخش ایران، قشم، بزرگ ترین جزیره ی خلیج فارس با وسعت نزدیک به ۱۵۰۰ کیلومتر در تنگه هرمز قرار گرفته است. این جزیره باشکوه به حدی جاذبه های دیدنی دارد که به نوعی سرزمین عجایب هفتگانه ایران به شمار می رود؛ جاذبه هایی که در هیچ جای دیگر این مرز و بوم نمونه اش را نخواهید یافت. در ادامه، جاهای دیدنی قشم را بیشتر خواهیم شناخت.

جنگل های حرا

جنگل های حرا

از عجایب قشم این است که در این منطقه ی جنوبی و گرمسیر، قسمتی جنگلی نیز وجود دارد که پوشیده از درختان مانگرو است. جنگل های حرا در سمت شمال شرق قشم قرار دارند و با مد دریا به داخل آب می روند و یکی از جاهای دیدنی قشم به شمار می روند. همین امر سبب به وجود آمدنِ موقعیتِ خاص اقلیمی در این ناحیه شده و اماکن دیدنی بسیار زیادی را در پیرامون آن پدید آورده است.

دره ستارگان

دره ستارگان

 

دره ستارگان از مناطق منحصر به فرد قشم است که ابهتِ خاص‌اش هر کسی را ممکن است فرا بگیرد. افسانه های زیادی پیرامون این دره شکل گرفته است و برخی معتقدند شب‌ ها صداهای عجیب و غریبی از این دره به گوش می رسد و اجنه در آنجا رفت و آمد دارند.

همچنین، دلیل نام گذاری دره ستارگان بر این اساس است که گفته می شود هزاران سال قبل ستاره ای از آسمان در این دره فرو افتاده است.

جزایر ناز

جزایر ناز

جزایر ناز از جمله جزیره های متفاوت و زیبای منطقه ی قشم است. جزیره ناز ساحل شنی ندارد و پیرامون آن را دیواره ای صخره ای با وسعت طولانی در بر گرفته شده است. بر فراز صخره های جزایر ناز، تنگه هرمز قابل دیدن است و اگر اواخر روز در آنجا باشید، غروبی رویایی را تجربه خواهید کرد. در سایت های غواصی این جزیره نیز می توانید به آب بروید و دلفین ها و عروس های دریایی را تماشا کنید.

مرکز خریدهای قشم
اینم بخون

جزیره هنگام

 

جزیره هنگام

جزیره هنگام در دو کیلومتری قشم قرار گرفته و هم ساحل شنی و هم سال صخره ای دارد. ساحل نقره فام‌ جزیره البته بسیار تماشایی است و در هنگام شب با حضور فیلوپلانکتون ها درخشان و رویایی می شود.

حیات وحش هنگام نیز بسیار دیدنی است و انواع پرندگان، دلفین، لاکپشت و … را در این جزیره می توان مشاهده نمود.

تجربه ی سفر به هنگام، با خوردن سمبوسه ی میگو و ماهی که زنان محلی می پزند، کامل خواهد شد.

تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه

 

تنگه چاهکوه از جاذبه های طبیعی و مطرح قشم است که در نزدیکی روستای چاهوی شرقی واقع شده است. این تنگه به صورت شیارها و شکاف هایی ضربدر شکل در بستر کوه ایجاد شده و از حفره ها و دالان های مختلفی تشکیل شده است. تنگه چاهکوه یکی از ۲۵ مکان دیدنی در ژئوپارک قشم به شمار می رود.

غارهای خربس

غارهای خربس

غارهایی تاریخی و تودرتو  که در ۱۰ کیلومتری قشم قرار گرفته اند و به آن‌ها غار خربس گفته می شود. خربس (Xarbez) از غارهای دریایی است که در آن آثار معماری صخره ای دیده شده و پژوهشگران را به این نتیجه رسانده که این غارها در گذشته محل پرستش آناهیتا، خدای آب ها، بوده است.

غار نمکدان

غار نمکدان

یکی دیگر از ژئوسایت های قشم، غار نمکدان است که با بیش از ۶ کیلومتر طول، پیش از کشف یک غار نمکی دیگر در فلسطین، به عنوان درازترین غار نمکی در جهان شناخته می شد. قدمت این غار نزدیک به ۶۰۰ سال تخمین زده می شود و طبیعتی بکر برای علاقه مندان به غارنوردی و ماجراجویی است.

غار نمک قشم
اینم بخون